Príbeh Štefánika a jeho záchrancov - pochod v boji o prežitie
6. november 1915, Srbsko, Aleksandrovac; pplk. M.R. Štefánik, pilot francúzskej armády spoločne so srbskými vojenskými jednotkami a civilným obyvateľstvom ustupuje pred nepriateľskými vojskami. Je nútený zapáliť poškodené lietadlo a vydať sa na pochod srbskými a albánskymi horami smerom na Jadranské pobrežie.
Pochoduje so svojim mechanikom a oddaným priateľom Michael Bourdonom cez mestečká a srbský vidiek po cestách a horách trasou dlhou cca 120 km.
Štefánikov 7-dňový pochod o prežitie : Aleksandrovac, Brus, Jankova klisuraBlac, Barbatovac, Kuršumlja, Stankov, Banja, Dubnica, Priština + 8 km
Počas pochodu na ceste do Prištiny musí Štefánik so svojimi priateľmi bojovať o holý život keď ich v horách prepadnú banditi.
Po siedmych dňoch pochodu odvážajú Štefánika s obnoveným vnútorným zranením vlakom do Kosovskej Mitrovice odkiaľ je prevezený krátkym letom do obce Prizren.
V Prizrene sa jeden z najlepších francúzskych pilotov kpt. Paulhan prihlási aby zachránil priateľa, ktorý je vo veľmi vážnom stave. Vzlietli v hustej hmle a vydali sa na veľmi riskantný let viac ako 200 km (asi 3.5 hodín) cez hory a cez údolie Bieli Drin, len 200 m široké!
Na smrť vysilený Štefánik s vnútorným zranením spôsobeným pri pristátí lietadla pred týždňom v Aleksandrovaci, vykašliavajúc krv zo žalúdka čiastočne pomáha s navigáciou stroja.
Pred príletom do albánskeho pobrežného mesta Valona zaháji protivzdušná obarana paľbu na Štefánikove lietadlo v domnení, že pália na nepriateľský stroj. Paulhan a Štefanik sú nútení núdzovo pristáť v priľahlých močiaroch.
Keď vojaci zistia, že ide o Štefánika, umožnia jeho okamžitý presun do Ríma kde sa v nemocnici zotavuje zo zranenia.
Po relatívne krátkom pobyte v Ríme sa Štefánik vydáva do Paríža, kde sa zoznamuje s E. Benešom. Štefánik je pozývaný na stretnutia a večierky do salónov vyššej spoločnosti a otvára do tejto spoločnosti dvere Benešovi aj Masarykovi. Tu má možnosť viac ako kedykoľvek predtým ovplyvňovať francúzske politické a svetové diplomatické kruhy a presadzovať svoju stratégiu, na ktorej konci je vznik spoločného štátu Čechov a Slovákov v novej povojnovej Európe.