Úsek 2

Úsek 2:   Dobrá Voda – v.n. Buková      ► 23,2 km ▲ 978 m ▼ 937 m

ST140-2015-Stage2elevation

GPX SÚBOR S GPS SÚRADNICAMI ÚSEKU 2 – NA STIAHNUTIE

Itinerár kompletnej trasy STEFANIK TRAIL a mapa úseku

Začiatočná stanica úseku: obec Dobrá Voda, kultúrny dom

GPS súradnice v desiatkovom tvare: Lat 48.599341521039605  Long 17.537788096815348

Konečná stanica úseku: vodná nádrž Buková, bufet

GPS súradnice v desiatkovom tvare: Lat 48.531884634867311  Long 17.363442583009601

DOBRÁ VODA, kultúrny dom – vodná nádrž BUKOVÁ, bufet

StefanikTrail2014-26-Dobra-vodaV úvode vás čaká mierne, ale tiahle stúpanie do polí pod les. Po cca 7 kilometroch príde v oblasti Raková krátky rýchly úsek asfaltu, ktorý povedie cez most ponad železnicu. Hlavne na moste buďte pozorní. Vo veľkej výhode budú tí, ktorí si túto časť trasy prejdú pred pretekmi v rámci tréningu. Orientácia podľa reflexiek bude jednoduchá, no je dôležité trasu detailne poznať z mapy, resp. z vlastnej reálnej skúsenosti. Z Dolnej Rakovej budete postupovať lesom na Sokolské chaty, v tejto chatovej oblasti budeme mať posilnené značenie pre lepšiu orientáciu. Nočné značenie vás povedie do kameňolomu v Bukovej. Odtiaľ je už orientácia podstatne jednoduchšia. Je dôležité bezpečne prejsť cca 700 m úsek po komunikácii popri zvodidlách. Tento úsek je síce oficiálnou turistickou značkou, no je veľmi dôležité aby ste ním prešli maximálne zviditeľnení čelovou baterkou, reflexnou vestou alebo bicyklovou blikačkou. Keď prekonáte tento úsek a na vyznačenom mieste zbehnete z cesty po ľavej strane, čaká na vás úsek veľmi intenzívneho stúpania. Výstup na Záruby, najvyšší vrch Malých Karpát považujú mnohí za najťažší úsek na trati. Po dosiahnutí vrcholu vás čaká prudké klesanie s miestami vratkým kamenistým podložím a ultra bežcov ešte takmer 105 km do cieľa. Na tomto úseku bude niekoľko „mŕtvych kontrol". Pre štafety plánujeme obsadiť najnáročnejší skalnatý úsek obsadiť hliadkou dobrovoľníkov záchranárov, ktorí na vrchole Zárub upozornia na riziká a poučia bežcov ako ich bezpečne prekonať. Prispôsobte rýchlosť klesania k vodnej nádrži Buková stavu povrchu. V prípade dažďa ale aj bez neho bude v týchto miestach fakt veselo J. Ak vás značky doviedli až na pole alebo lúku, je to v poriadku a máte pred sebou menej ako kilometer do občerstvovačky s výmenou štafiet. Pozor, v mieste kde zbehnete z kopcov a dáte sa cez lúku k vodnej nádrži. Je tam zmena turistickej značky! Prechádzate z červenej na žltú značku. Pribehnite až k vode. Ak ste šli správne, občerstvovačka a bufet budú po pravej strane od vás. Dáme si záležať aby ste nás ihneď zbadali.

StefanikTrail2014-55-v-okoli-Dobrej-vodyVýzva druhého úseku: 80:20 les a asfalt, v úvode pohodový a rýchly úsek sa v jeho druhej polovici technicky aj orientačne skomplikuje. Pre ultra bežcov je jednoznačnou radou držať sa hlavne turistickej červenej značky a neskôr nočného značenia. V kopci budú reflexky často na úrovni kolien aj priamo na koreňoch pod nohami aby ste nestratili smer. Štafety nech na tento úsek nasadia technicky zdatnejších bežcov. V prípade, že silnejšou stránkou vašej štafety je fyzická kondícia a technické Záruby vo vás vyvolávajú zdravý rešpekt, zvážte, či na tento úsek nenasadiť dvoch bežcov. Pravidlá štafiet to dovoľujú. Ide nám v prvom rade o vašu bezpečnosť a pozitívny zážitok.

Dobré správy: Na najťažšom úseku budú štafety čakať záchranári a pomôžu dobrou radou. Tento náročný úsek je na začiatku pretekov. Ultra bežci by mali mať dostatok síl ho zdolať. Na konci tohto úseku vás okrem bohatého občerstvenia čaká priehrada, ktorú si štafetoví bežci môžu po super výkone vychutnať v rámci nočného kúpania.

Dobré rady:Nezabúdajte, nesmiete vynechať ani jednu „mŕtvu" kontrolu, inak vás na najbližšej občerstvovacej stanici diskvalifikujeme. Dajte si pozor pri prechode mostom, ideálne bude ak prejdete za zvodidlá a prejdete ho po celej dĺžke. Vyhnete sa tak autám, prípadne kamiónom. Vo večerných a nočných hodinách ale očakávame na tomto mieste veľmi nízku premávku. Keď dorazíte do kameňolomu, posilnite sa tyčinkou, gélom, banánom z vášho ruksaku. Čaká vás poriadny „výšlap", na ktorý budete určite dlho spomínať J.