Úsek 5

Úsek 5:   Pezinská Baba – Kamzík, bufety  ► 28,1 km ▲ 759 m ▼ 890 m

ST140-2015-Stage5elevation

GPX SÚBOR S GPS SÚRADNICAMI ÚSEKU 5 – NA STIAHNUTIE

Itinerár kompletnej trasy STEFANIK TRAIL a mapa úseku

Začiatočná stanica úseku: Pezinská Baba, chata Korenný vrch

GPS súradnice v desiatkovom tvare: Lat 48.347777221351862  Long 17.191059440374374

Konečná stanica úseku: Kamzík, bufety

GPS súradnice v desiatkovom tvare: Lat 48.184080831706524  Long 17.09911298006773

PEZINSKÁ BABA – KAMZÍK, bufety

StefanikTrail2014-83x-IMGP6183-Pezinska-babaToto je najdlhšia etapa STEFANIK TRAIL (28 km). Má niekoľko ostrých kratších stúpaní, ale celkovo sa dá nazvať „rýchlou". Platí to určite hlavne pre štafety. Ak je vo vašej štafete nejaký „rýchlik", odporúčame ho nasadiť práve sem. Môže podstatne zvýšiť váš náskok, alebo dobehnúť prípadné straty kolegov.
Veľmi dôležitá bude znalosť trasy. Určite ju pred pretekmi tréningovo bežte alebo ju poriadne naštudujte v mape. Trasa niekoľko krát zmení za Bielym krížom farbu turistickej značky kým sa opäť po pár kilometroch vráti na červenú. Na tomto úseku zriadime viacero „mŕtvych" kontrol, o ktorých vám povieme na štarte aj na stanici na Pezinskej Babe. Nesmiete ich minúť. Viac sa dozviete z podrobného rozpisu trate po rázcestníkoch. V tejto etape dostanú zabrať kolená. Začína sa postupné klesanie z najvyšších nadmorských výšok Malých Karpát smerom k Bratislave. Ak bude počasie pekné, očakávajte, že v okolí Kamzíka už bude na turistických chodníkoch veľa Bratislavčanov.
Upozornenie hlavne pre tých bežcov, ktorí bežali STEFANIK TRAIL v roku 2014 - na tomto úseku došlo k jednej zmene: Na rázcestníku Pod Chlmcom zahnete doprava na žltú turistickú značku. Tá vás privedie na miesto Snežienka pod lanovku, odkiaľ sa vydáte na stúpanie popod lanovkou až do jej hornej konečnej stanice. Odtiaľ vám ostáva posledných cca 100 metrov k občerstvovacej stanici Kamzík. GPX súbor pre úsek Pod Chlmcom - Snežienka - Kamzík.

Výzva piateho úseku: 95:5 les a asfalt, ide o najdlhší úsek trasy. Mení sa na ňom farba značky hneď niekoľkokrát a s blížiacim sa Kamzíkom môže pribúdať „dobrákov", ktorí nám postŕhajú pár fáboriek. Naučte sa túto trasu naspamäť.

StefanikTrail2014-83x-DSC 4371-Pezinska-babaDobré správy: Napriek nadpriemernej dĺžke by ste priveľké technické problémy s týmto úsekom nemali mať ak neminiete správnu značku. Vychutnajte si stúpanie pod lanovkou. Za hranicou 100 kilometrov už bude pre mnohých trápením. Dorazili ste na Kamzík? Tak máte za sebou už viac ako magickou stovku a pred sebou „už len" Bratislavu, ktorá si pre Vás nachystala trasu, na ktorej sa rozhodne nudiť nebudete.

Dobré rady: Zásobte sa na tento úsek dostatočným množstvom vody. A možno aj na ceste vyhladnete, tak sa na Pezinskej Babe zásobte. Všetko pre vás dôkladne pripravíme. Niektorí z vás budú na Kamzíku obedovať, niektorí možno aj večerať. Skontrolujte si čas a prispôsobte tomu výbavu na nasledujúci bratislavský úsek, ktorý môžete ísť za svetla ale možno už aj za tmy. V meste bude orientácia po západe slnka pre nebratislavčanov určite sťažená. Štafety, pošlite na Kamzík len jedno auto. Bude takmer nemožné tam zaparkovať. Cez víkendy sa tam vždy vyrojí takmer celá Bratislava. Pošlite druhé auto až na Devín. Aj tam je cez víkend bitka o parkovacie miesta.