Včera Pali „Značkár“ dokončil nočné značenie celej trasy STEFANIK TRAIL v smere z Bradla do Bratislavy. Na rozdiel od „denných“ červeno-bielych fáboriek, ktorých čas príde až tesne pred štartom, ide o značenie malými šedými pásikmi, ktoré sa používajú pri výrobe reflexných odevov hasičov alebo šoférskych viest.

 

b2ap3_thumbnail_reflex-paska.jpgStoosemdesiat  metrov pásky nastrihaných na cca 6000 trojcentimetrových kúskov. To je približne 43 značiek na kilometer, z ktorých je väčšina umiestnená vo výške od pása dole aby unavení bežci nemuseli kade-tade hlavou pátrať a mohli sa sústrediť len a len na svoj výkon. V prudkých stúpaniach ako sú Záruby alebo Vápenná nájdete Paliho reflexy pripevnené aj priamo pod nohami na tvrdých koreňoch stromov vytŕčajúcich zo zeme. Skúste kancelársku spinku vraziť do super tvrdého oválneho koreňa stromu a uvidíte aká je to „šťavnatá“ robota… To je odhadom 4000 drepov v lese, urobených často nie v ideálnych podmienkach. Včera to nebolo prvýkrát keď Pali pri značení zmokol ako myš, ale to už tak občas pri „tréningu“ chodí, respektíve beží. Ak by mal každý Paliho drep znamenať zohnutie pre jeden hríb, to by bolo plných košíkov!

 

Minulý rok v apríli sme s Palim našli na internete obchod, ktorý túto pásku predával. Sami sme neboli  ani len noční turisti, nieto ešte noční bežci. Tých „stovkárov“, o ktorých sme mali len matné predstavy sme si  nevedeli v noci v akcii ani len predstaviť. Ale seba áno. Nešli by sme v noci do lesa bez dobrého značenia ani za pána. Naše chabé čelovky, ktoré sme vtedy používali hlavne na nočnú rybačku by obyčajné „denné“ pásky alebo riedko rozmiestnené turistické značenie v noci len ťažko hľadali. GPSko sme tiež vo výbave nemali a tak nás spoločné hútanie priviedlo až k tomuto riešeniu a k obstaraniu si výkonných čeloviek so svietivosťou 100+ lumenov ako sa na zodpovedných trailových bežcov 21. storočia sluší a patrí. Sme radi, že sa pásky rýchlo ujali aj na ďalších behoch a umožnia tak v blízkej budúcnosti najrýchlejším bežať ešte rýchlejšie a nám najunavenejším nezbehnúť z chodníka k tým driemajúcim srnkám stojacím pri chodníku.

Varovanie! Bez skúseností s behom v noci by ste rozhodne nemali STEFANIK TRAIL 13. júna v noci bežať. Nie preto, lebo tento dátum pripadne na piatok. A rovnako nie preto, že by ste nedajbože mohli v lese zablúdiť. To sa vám určite nestane a to hneď z troch dôvodov. Po prvé, celú vyznačenú trasu ešte tesne pred štartom riadne skontrolujeme. Po druhé, vy si určite prečítate všetko o každom úseku trasy na tejto web stránke, pretože tak to kážu pravidlá, ktoré platia bez výnimky pre každého. A po tretie, v noci vám (nám všetkým) spred očí zmiznú všetky rušivé elementy, ktoré za dňa odvádzajú vašu pozornosť mimo váš výkon bez toho aby ste si to uvedomovali. Za tmy si prirodzene budete dávať väčší pozor. Budete sústredenejší, budete inštinktívne dvíhať vyššie nohy a takmer všetko okolo vás sa doslova vypne. Spoločnosť vám budú robiť len Paliho reflexné pásky, hviezdy nad hlavou a ak budete mať šťastie občas aj nejaká tá srnka ak sa rozhodnete nespievať si alebo nezvoniť na cestu rolničkou. 

No a čo tie skúsenosti s nočným behom? Na ich zbieranie máte štartu ešte pár týždňov. Prispôsobte tomu svoj tréning! Od dnes už môžete, pretože Pali už rozsvietil. Ďakujem tata, fakt skvelý výkon J.